FR-7M3208P-24V
Industrial L2+ Managed 8-port 10/100/1000Base-TX (PoE+) + 2-port 100/1000Base-SFP Ethernet Switch with Redundant 24VDC Power Inputs
Product Features
  • 8×10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet RJ45
  • 2×100/1000BASE-X SFP Slots
  • Optionally support IEEE 802.3 af/at/bt Power Over Ethernet Standard
  • Full gigabit L2+ management, easy to manage the network by CLI/WebGUI/NMS.
  • Build up a redundant industrial network with STP/RSTP/MSTP/ERPSv2
  • Port-based VLAN, IEEE 802.1Q VLAN, and GVRP to ease network planning
  • Traffic Classification Based on IEEE 802.1p, CoS, WRR, and Strict Mode
  • SNMPv1/v2c/v3 for different levels of network management
  • Wide operating temperature range -40 to 75℃(-40 to 167℉)
Video Gallery
Quality Certifications
Guarantee
Share This Product
Get Connected with the Robust and Reliable 10 Port Industrial Ethernet Switch
10 Port Industrial Ethernet Switch
Surviving the Toughest Conditions: 10 Port Industrial Ethernet Switch for Harsh Environments
With IP40 Durable Aluminum housing and fanless design also provide efficient heat dissipation. The 10 Port Industrial Ethernet Switch provides a high level of immunity against electromagnetic interference and heavy electrical surges, usually found on plant floors or curb-side traffic control cabinets. It also possesses an integrated power supply source with a wide range of voltages (9 to 56V DC) for worldwide high-availability applications requiring dual or backup power inputs. Indeed, The design of the switch ensures operates in a Harsh Environment.
Streamline Industrial Network with the Advanced Features of a 10 Port Industrial Ethernet Switch
Manage the Industrial Network Anytime, Anywhere
Network Management
FAQ
What kind of network is the 10 Port Industrial Ethernet Switch designed for?
Is the enclosure of the switch rugged enough to withstand harsh industrial environments?
Where are 10 Port Industrial Ethernet Switch used for?
Industrial and factory automation systems.
Outdoor electrical application.
Rail and intelligent transportation system(ITS).
Oil and gas platforms.
Clean Energy System
What is the difference between industrial switches and normal switches?
Hardware Specifications
Product FR-7M3208P-24V
Standards IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3z, IEEE802.3ad, IEEE 802.1x
Copper Ports 8×10/100/1000BASE-T RJ45 Auto-MDI/MDI-X (Port 1-8)
Fiber Ports Default: 2×100/1000BASE-X SFP Slots (Port 9 and Port 10)
Console 1x RJ45-to-RS232 Serial Port(115200)
Connector 1 removable 6-contact terminal blocks
Pin 1/2 for Power 1, Pin 3/4 for Power 2, Pin 5/6 for fault alarm
Alarm One relay output for power failure, Alarm relay current carry ability: 1A@24V DC
RAM 128Mbyte
FLASH 32MByte
Reset Button <5 sec: System Reboot; >10 sec: Factory Default
Surge Protection ±6kV DC, ±6kV RJ45
Enclosure IP40 aluminum case
Installation DIN-Rail and Wall-mount
Dimension 138 x 108 x 49mm
Weight 660g(Bare weight), 860g(With package)
Switching
Switch Architecture Store-and-Forward
Switch Fabric 36Gbps/non-blocking
Forwarding Rate 11.9Mpps(64-byte packet size)
Packet Buffer Size 4 Mbits
Maximum Packet Length 10K bytes
MAC Address Table 8K entries, automatic source address learning and aging
Flow Control IEEE 802.3x pause frame for full duplex, Back pressure for half duplex
PoE & Power Supply
PoE Ports Port 1 to 8 IEEE802.3 af/at
PoE Power Supply Type End-span
Power Supply Pin 1/2(+), 3/6(-)
Max Power Per Port 30W
Input Voltage DC24V
PoE Power Budget Max 120W@24VDC;
Max 400W@dual 48VDC inputs
Environmental
Operating Temperature -40℃~75℃ (-40 to 167 ℉)
Storage Temperature -40℃~85℃ (-40 to 185 ℉)
Operating Humidity 5%~95% (non-condensing)
MTBF 907,476 hours @ Telcordia SR-332 Standard
Heat Dissipation 34 BTU/h (non-PoE mode)
853 BTU/h (with 240W PoE load)