FR-7M3408P-24V
Industrial L2+ Managed 8-port 10/100/1000Base-TX (PoE+) + 4-port 100/1000Base-SFP Ethernet Switch with Redundant 24VDC Power Inputs
Product Features
  • 8×10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet RJ45
  • 4×100/1000BASE-X SFP ports for SFP Type auto detection
  • Optionally support IEEE 802.3 af/at Power Over Ethernet Standard
  • Full gigabit L2+ management, easy to manage the network by CLI/WebGUI/NMS.
  • Build up a redundant industrial network with STP/RSTP/MSTP/ERPSv2
  • Port-based VLAN, IEEE 802.1Q VLAN, and GVRP to ease network planning
  • Traffic Classification Based on IEEE 802.1p, CoS, WRR, and Strict Mode
  • SNMPv1/v2c/v3 for different levels of network management
  • Wide operating temperature range -40 to 75℃(-40 to 167℉)
Video Gallery
Quality Certifications
Guarantee
Share This Product
Maximize Efficiency and Connectivity with 12 Port Industrial Ethernet Switch
12 Port Industrial Ethernet Switch
Discover the Benefits of 12 Port Industrial Ethernet Switch for Harsh Environment
With IP40 Durable Aluminum housing and fanless design also provide efficient heat dissipation. The 12 Port Industrial Ethernet Switch provides a high level of immunity against electromagnetic interference and heavy electrical surges, usually found on plant floors or curb-side traffic control cabinets. It also possesses an integrated power supply source with a wide range of voltages (24V DC) for worldwide high availability applications requiring dual or backup power inputs. Indeed, The design of the switch ensures operates in Harsh Environment.
Stay Connected Anywhere, Anytime with Our 12 Port Industrial Ethernet Switch
Maximizing Uptime: Ensuring Reliable Operations through Remote Network Management
12 Port Industrial Ethernet Switch Network Management
FAQs
What is the operating temperature range for your 12 Port Industrial Ethernet Switch?
Yes! Our Industrial Ethernet Switch is designed to operate on a wide range of voltages (9 to 56V DC) for high-availability applications requiring dual or backup power inputs. It also has IP40 Durable Aluminum housing with fanless design that provides efficient heat dissipation and enhanced immunity against electromagnetic interference and heavy electrical surges, usually found on plant floors or curb-side traffic control cabinets.
Our 12-Port Industrial Ethernet Switch is designed with IP40 Durable Aluminum housing, fanless design and integrated power supply source with a wide range of voltages (9 to 56V DC), making it one of the most reliable switches on the market. In addition, our industrial network switch provides a high level of immunity against electromagnetic interference and heavy electrical surges, giving you peace of mind that your network is protected.
Hardware Specifications
Product FR-7M3408P-24V
Standards IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q, IEEE 802.3z, IEEE802.3ad, and IEEE 802.1x
Copper Ports 8×10/100/1000BASE-T RJ45 Auto-MDI/MDI-X (Port 1-8)
Fiber Ports Default: 2×100/1000BASE-X SFP Slots (Port 9/10 and Port 11/12)
Console 1x RJ45-to-RS232 Serial Port(115200)
Connector 1 removable 6-contact terminal blocks
Pin 1/2 for Power 1, Pin 3/4 for Power 2, Pin 5/6 for fault alarm
Alarm One relay output for power failure, Alarm relay current carry ability: 1A@24V DC
RAM 128Mbyte
FLASH 32MByte
Reset Button <5 sec: System Reboot; >10 sec: Factory Default
Surge Protection ±6kV DC, ±6kV RJ45
Enclosure IP40 aluminum case
Installation DIN-Rail and Wall-mount
Dimension 138 x 108 x 49mm
Weight 700g(Bare weight), 900g(With package)
Switching
Switch Architecture Store-and-Forward
Switch Fabric 36Gbps/non-blocking
Forwarding Rate 17.86Mpps(64-byte packet size)
Packet Buffer Size 4 Mbits
Maximum Packet Length 10K bytes
MAC Address Table 8K entries, automatic source address learning and aging
Flow Control IEEE 802.3x pause frame for full duplex, Back pressure for half duplex
PoE & Power Supply
PoE Ports Port 1 to 8 IEEE802.3 af/at
PoE Power Supply Type End-span
Power Supply Pin  1/2(+), 3/6(-)
Max Power Per Port 30W
Input Voltage DC24V
PoE Power Budget 240W maximum
(Depending on power input)
Environmental
Operating Temperature -40℃~75℃ (-40 to 167 ℉)
Storage Temperature -40℃~85℃ (-40 to 185 ℉)
Operating Humidity 5%~95% (non-condensing)
MTBF 907,476 hours @ Telcordia SR-332 Standard
Heat Dissipation 34 BTU/h (non-PoE mode)
853 BTU/h (with 240W PoE load)